Axure RP 9 novinky

Please log in or register to like posts.
Novinky

Pro začátek rychle přiblížím, co to Axure RP vlastně je. Jedná se nástroj na tvoření wireframů a prototypování. Dle mého názoru je to jeden z nejlepších, a zároveň jeden z nejošklivějších nástrojů na trhu. 

* * *

Základní informace o nové verzi

Nová verze by měla vstoupit do bety v průběhu tohoto léta (v rámci pár dní/týdnů) a ostrá verze by měla vyjít do konce roku 2018. Bylo jen otázkou času, kdy i Axure začne reagovat na své rivaly v podobě Sketche a Adobe XD. Osobně jsem vždy považoval Axure za nástroj, ve kterém šlo dělat úplně všechno, co si člověk přál, ale jeho prostředí ho neskutečně omezovalo. Světový design jde cestou minimalismu a s tím i všelijaké pracovní nástroje (i ty na prototypování). Axure měl však doposud opačný přístup, a i když se v něm dá dělat mnohem více muziky než v jeho konkurentech, jeho UX design (což je trošku ironické) je otřesný. Pro inspiraci přikládám okno z Axure (první obrázek) a Adobe XD (druhý obrázek). Ano, oběma nástroji se dají řešit trošku jiné problémy, ale základ je stejný.

To se má však v nové verzi změnit. Celý design bude jednodušší a intuitivnější. Zároveň si však Axure ponechá všechny svoje funkce a plno jich ještě přidá.

* * *

Nové funkce a vlastnosti

Jako první vlastnost nové verze je rychlost. Tato verze bude totiž 2x rychlejší než jeho dosavadní verze Axure RP 8. Osobně jsem vždy skeptický k těmto číslům, jelikož jsou často zkreslená a vytvořená v “laboratorních” podmínkách. Nová verze bude každopádně o něco rychlejší, což se dá čekat s obecným zrychlením procesorů.

Dříve jsem zmínil Sketch a právě toho se týká i jedna z vylepšených funkcí / pluginů. Jelikož Axure 9 se zaměřil na vylepšení importu souborů z právě zmíněného
Sketche. Díky tomu, že Sketch je pouze na počítače s MacOS, jedná se o funkci, která potěší především cross-platform týmy.

Typografie se posledních pár let dostává do popředí, myšleno tak, že se začalo pracovat se sáhodlouhými texty na webech (konečně se začali mazat), a kvůli tomu přinese nová verze i propracovanějším UI u nástroje na práci s písmem. Upřímně – už bylo na čase, jelikož dosavadní možnosti byly velmi omezené.

Další vítanou novinkou je “preview” mode. Rychle přiblížím dosavadní situaci. Když jste se chtěli podívat na svůj projekt, museli jste ho otevřít v prohlížeči, což byl úplně zbytečný krok a přidávalo vám to jen okno do lišty. Pokud máte otevřených x prohlížečů s desítkami oken jako já, často se stalo, že jste museli panel s vaším projektem doslova hledat ve shluku všech dalších oken. Tomu je naštěstí od nové verze konec. Do samotného programu bude přidáno preview okno, kde si budeme moci projekt pohlížet do alelůja.

Na závěr bych rád rychle popsal jen pár dalších vylepšených novinek, jelikož o nich nemáme zatím více informací (kompletnější článek sepíšu až bude venku ostrá verze). Můžeme se těšit na vylepšenou dokumentaci, ideální pro větší týmy designerů. Zlepšení adaptive views (responsivity) na mobilních zařízeních díky přidání předdefinovaných šířek na nejpoužívanějších zařízeních (Iphone, Pixel, Galaxy, atd.), jak můžete znát například z Adobe XD. Opravení bugů a v asi už poslední řadě dlouho očekávaná podpora práce na více monitorech. Momentálně Axure udává v příkladu dva, ale je možné, že to půjde i na více monitorech.

* * *

Krátké shrnutí

Jsem rád, že se takový důležitý hráč na poli UX designu vrací do svého jádra a zlepšuje své služby, přemýšlí nad svou komplexností a nad vývojem odvětví jako celku. Uvidíme, jak se ostrá verze osvědčí, a za jak dlouho si na ní uživatelé zvyknou. Trochu mi přijde, že se Axure chce více a více stát samostatným nástrojem (lepší práce s písmem, s obrázky atd.), což je rozhodně dobře, protože jinak asi ani nejde bojovat s gigantem jménem Adobe Creative Cloud.

Těšíte se na nový Axure RP 9, nebo používáte nějaký jiný nástroj?